228k views
5 votes
The super saver market is selling 3lbs of oranges for $4.50

How many pounds do you get for $1

User Adhyatmik
by
8.5k points

1 Answer

2 votes
0.6 of a pound for $1.

3 divided by 4.5 = 0.6.

I'm not completely sure about this, but fairly certain. I'd look at other people's answers before submitting. Hope this helps.
User FarmerGedden
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.