170k views
1 vote
Olivia filled 6 baskets of strawberries. Later she combined the fruit evenly

into 3 larger boxes. If all 3 boxes sold for $42, how much money did each
box of strawberries cost?

User Nayagam
by
6.2k points

2 Answers

3 votes
3x14 would be the problem to help you get to the answer
User Bhargavi
by
6.3k points
6 votes
use the problem by seeing what times what equals 42. we know that 5 times 9 is 45 so Now i go to four and see how close I can get to 42 i know the closed I can get to 42 from for is 4 times 10 which is 40 so now i go to 3 and I know exactly what problen to use. here is the problem hope it helps you 3×14
User TKumar Stpl
by
6.3k points