45.8k views
2 votes
A sandwich costs $0.75 more than a container of milk. A customer buys 4 sandwiches and 4 containers of milk. The customer pays $7.00. What is the cost of a sandwich?

User Pokisutra
by
7.3k points

2 Answers

7 votes
Let x be the cost of a sandwich

7 = 4x + 4 (x-0.75)
7 = 4x + 4x - 3
10 = 8x
8x = 10
x = 10/8
x = 1.25
A sandwich is $1.25
User Xoudini
by
6.3k points
2 votes

Answer : The cost of sandwich is, $1.25

Step-by-step explanation :

Let the cost of sandwich be 'x' and the cost of container of milk be, 'y'

A sandwich costs $0.75 more than a container of milk. The equation will be:


x=0.75+y .............(1)

A customer buys 4 sandwiches and 4 containers of milk. The customer pays $7.00. The equation will be:


4x+4y=7.00 ..............(2)

Now substitute the value of 'x' from equation 1 to equation 2, we get the value of 'y'.


4x+4y=7.00


4(0.75+y)+4y=7.00


3+4y+4y=7.00


3+8y=7.00


8y=7.00-3


8y=4.00


y=(4.00)/(8)


y=0.5

Now put the value of 'y' in equation 1, we get the value of 'x'.


x=0.75+y


x=0.75+0.5


x=1.25

The cost of sandwich = x = $1.25

The cost of container of milk = y = $0.5

Thus, the cost of sandwich is, $1.25

User Ricardo Veguilla
by
7.1k points