213k views
1 vote
You spent $3.48 on 6 pounds of bananas what was the cost per pound?

User Cavila
by
7.4k points

1 Answer

5 votes
Hello! So to find the unit rate of something, you divide the price by the amount of a unit. In this case, 6 pounds of bananas cost $3.48. We would divide 3.48 by 6. 3.48/6 is 0.58. We can check this by multiplication. 0.58 * 6 is 3.48. There. A pound of bananas cost $0.58 per pound.
User Andrey Frolov
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories