14.1k views
3 votes
URGENT PLEASE HELP ME ON THIS QUESTION.!!! the first term of a sequence of numbers is 18

the term-to-term rule for this sequence is "add 6"
is 603 a term of this sequence?
please explain your answer.

User Dhorat
by
5.7k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

Yes, 603 is a term in this sequence. The term-to-term rule is to add 6 to each term before it. By applying the rule, we can generate the sequence and see that 603 is not one of the terms.

Step-by-step explanation:

Yes, 603 is a term of this sequence.

To determine if a number is a term of this sequence, we can use the term-to-term rule which is to add 6 to each term to get the next term.

Starting with the first term, which is 18, we can generate the sequence as follows:

18 + 6 = 24

24 + 6 = 30

30 + 6 = 36

36 + 6 = 42

42 + 6 = 48

48 + 6 = 54

54 + 6 = 60

60 + 6 = 66

66 + 6 = 72

72 + 6 = 78

78 + 6 = 84

84 + 6 = 90

90 + 6 = 96

96 + 6 = 102

102 + 6 = 108

108 + 6 = 114

114 + 6 = 120

120 + 6 = 126

126 + 6 = 132

132 + 6 = 138

138 + 6 = 144

144 + 6 = 150

150 + 6 = 156

156 + 6 = 162

162 + 6 = 168

168 + 6 = 174

174 + 6 = 180

180 + 6 = 186

186 + 6 = 192

192 + 6 = 198

198 + 6 = 204

204 + 6 = 210

210 + 6 = 216

216 + 6 = 222

222 + 6 = 228

228 + 6 = 234

234 + 6 = 240

240 + 6 = 246

246 + 6 = 252

252 + 6 = 258

258 + 6 = 264

264 + 6 = 270

270 + 6 = 276

276 + 6 = 282

282 + 6 = 288

288 + 6 = 294

294 + 6 = 300

300 + 6 = 306

306 + 6 = 312

312 + 6 = 318

318 + 6 = 324

324 + 6 = 330

330 + 6 = 336

336 + 6 = 342

342 + 6 = 348

348 + 6 = 354

354 + 6 = 360

360 + 6 = 366

366 + 6 = 372

372 + 6 = 378

378 + 6 = 384

384 + 6 = 390

390 + 6 = 396

396 + 6 = 402

402 + 6 = 408

408 + 6 = 414

414 + 6 = 420

420 + 6 = 426

426 + 6 = 432

432 + 6 = 438

438 + 6 = 444

444 + 6 = 450

450 + 6 = 456

456 + 6 = 462

462 + 6 = 468

468 + 6 = 474

474 + 6 = 480

480 + 6 = 486

486 + 6 = 492

492 + 6 = 498

498 + 6 = 504

504 + 6 = 510

510 + 6 = 516

516 + 6 = 522

522 + 6 = 528

528 + 6 = 534

534 + 6 = 540

540 + 6 = 546

546 + 6 = 552

552 + 6 = 558

558 + 6 = 564

564 + 6 = 570

570 + 6 = 576

576 + 6 = 582

582 + 6 = 588

588 + 6 = 594

594 + 6 = 600

600 + 6 = 606

User Nogus
by
6.2k points
5 votes
well this problem can be solved with Algebra

the rule here is that for every incrementing sequence you increase your number by 6.

T(n)=18+6(n-1)

for 603 to be in the sequence, it has to male sense with the function above

603=18+6(n-1)

603-18=585

585=6(n-1)

n-1=(585/6)

n=(585+6)/6

n=591/6

here is your answer.
User John Kocktoasten
by
7.1k points