menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Rita pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Oct 27, 2019
223k
views
1
vote
Rita pays
$24.30
for a pack of
9
towels.
Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Lyman Enders Knowles
asked
by
Lyman Enders Knowles
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
its 2.7 because 24.30 divided by 9
OguzGelal
answered
Oct 29, 2019
by
OguzGelal
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
you should do 24.30/9 which equals $2.70
Ashiina
answered
Oct 31, 2019
by
Ashiina
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 14, 2024
19.0k
views
Aldo buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Westranger
asked
Jun 14, 2024
by
Westranger
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
19.0k
views
asked
Aug 21, 2019
228k
views
Linda buys pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent
Osama Sayed
asked
Aug 21, 2019
by
Osama Sayed
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
228k
views
asked
Sep 19, 2020
65.2k
views
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Gavin Thornton
asked
Sep 19, 2020
by
Gavin Thornton
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
65.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org