194k views
4 votes
What is the acceleration of a 32-kg object if a 6.75-N force is applied to it

2 Answers

4 votes
The answer is 0.21 m/s2
User Steve Jiang
by
7.4k points
2 votes
Acceleration (a) = ? m/s^2

Force (f) = 6.75 N

Mass (m) = 32 kg

F = (m) • (a)

A = f ÷ m

A = 6.75 ÷ 32

A = 0.21 m/s^2

Answer: 0.21 m/s^2

I hope that helps you!! Any more questions??
User Gfullam
by
6.8k points