116k views
5 votes
A four pint carton of frozen yogurt cost $5.12 what is the price per fluid ounce?

1 Answer

2 votes
1 pint = 2 cups = 4 fl oz (1 cup = 2 fl oz)

4 × 2 = 8 cups × 2 = 16 fl oz

$5.12 ÷ 16

$0.32 per fluid ounce





User Tykom
by
8.4k points

Related questions

1 answer
3 votes
183k views
2 answers
1 vote
162k views
2 answers
12 votes
159k views