229k views
4 votes
What's the unit rate $4.80 for 6 cans

User Novy
by
7.3k points

1 Answer

5 votes
If you're looking for the unit rate in this situation, then you're looking for how much each can costs (by itself.) That would mean that we would divide 4.80 by 6 to find how out how much each can costs by itself.

4.80 ÷ 6 = 0.80

Each can costs $0.80
User Sealskej
by
8.2k points