menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Clare bought 11 pens at $1.39 each and 11 pencils at $0.79 each. How much did she spend altogether
asked
Jul 27, 2019
144k
views
1
vote
Clare bought 11 pens at $1.39 each and 11 pencils at $0.79 each. How much did she spend altogether
Mathematics
college
Ozkan
asked
by
Ozkan
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
so 11x1.39= 15.29
and 11x0.79 is 8.69
and then we add 15.29 + 8.69 is 23.98
Doogie
answered
Jul 30, 2019
by
Doogie
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
She spent $15.25 on the pens and $8.69. on the pencils so the answer is $23.94
Hope this helps! :)
Ariona Rian
answered
Jul 30, 2019
by
Ariona Rian
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 6, 2021
170k
views
Clare spent $2.90 to buy 5 purple pens. The pens all had the same price. How much did each pen cost?
PaulAdamDavis
asked
Jul 6, 2021
by
PaulAdamDavis
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity