menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
6 sparkly pens cost 9.00 what is the unit price
asked
May 4, 2019
90.4k
views
5
votes
6 sparkly pens cost 9.00 what is the unit price
Mathematics
high-school
Goodov
asked
by
Goodov
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
unit proce or unit cost tells you the cost per pound, liter, gram, for example if a 2 liter bottle costs $1 then the unit price is 50 cents per liter you divide the cost by the amount of the product
$9 divided by 6 is $1.50 1 sparkly pen is $1.50
Andreyro
answered
May 6, 2019
by
Andreyro
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
The answer to your question is 1.5
Abkarino
answered
May 8, 2019
by
Abkarino
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 24, 2024
124k
views
I like the sparkly red watch. In this sentence what is the adjective and noun?
Flaca
asked
Sep 24, 2024
by
Flaca
8.4k
points
English
college
2
answers
5
votes
124k
views
asked
Jan 7, 2024
154k
views
Read the following sentence. The little girl loved to wear sparkly hats that matched Which word belongs in the blank? Otheir O its her his dresses.
Ben Ahlander
asked
Jan 7, 2024
by
Ben Ahlander
7.7k
points
English
high-school
1
answer
1
vote
154k
views
asked
Nov 22, 2024
120k
views
help me please i need your help!!! please help me !!!Theresa designed a new logo for her company. The triangular sections are painted a sparkly light blue, and the remaining sections are painted white.
Slonski
asked
Nov 22, 2024
by
Slonski
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
120k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org