90.4k views
5 votes
6 sparkly pens cost 9.00 what is the unit price

User Goodov
by
8.1k points

2 Answers

0 votes
unit proce or unit cost tells you the cost per pound, liter, gram, for example if a 2 liter bottle costs $1 then the unit price is 50 cents per liter you divide the cost by the amount of the product

$9 divided by 6 is $1.50 1 sparkly pen is $1.50
User Andreyro
by
7.3k points
2 votes
The answer to your question is 1.5
User Abkarino
by
7.8k points