128k views
1 vote
Strawberries 4 quarts for $5 unit cost

User Javlon
by
9.4k points

1 Answer

7 votes

divide total cost by amount

5 / 4 = 1.25

unit cost = $1.25 per quart

User Leonardo Rey
by
8.7k points

No related questions found