220k views
2 votes
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?

1 Answer

6 votes
1 lb = 16 oz

$5.28 ÷ 16

Answer = $0.33 per ounce
User Pouya
by
8.3k points