121k views
1 vote
Which fruit has the lowest unit price?

A) 2.5 pounds of grapes for $4.19
B) 4 pounds of apples for $5.49
C) 5 pounds of oranges for $6.99
D) 6.5 pounds of strawberries for $9.59

User Chuu
by
5.7k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Apples have the lowest unit price ($1.37 per pound)

User Antony
by
5.7k points
3 votes

Answer: Apples have the lowest unit price ($1.37 per pound)

Explanation:

Hi, to answer this question we have to calculate the price per pound of each fruit, by dividing the price by the quantity in each case:

Mathematically speaking:

  • A) 2.5 pounds of grapes for $4.19 = 4.19 /2.5 = $1.67 per pound
  • B) 4 pounds of apples for $5.49 = 5.49/ 4 = $1.37 per pound
  • C) 5 pounds of oranges for $6.99 = 6.99 / 5= $1.39 per pound
  • D) 6.5 pounds of strawberries for $9.59 = 9.59/ 6.5 = $1.47 per pound

Analyzing the results, apples have the lowest unit price ($1.37 per pound)

User Nihal Harish
by
6.2k points