165k views
1 vote
A store is having a sale on liquid soap and sponges. The cost of 6 bottles of soap is $9.12. The cost of 4 sponges is $5.00 what is the total cost of buying 2 bottles of liquid soap and 3 sponges

User Jerami
by
7.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$6.79

Explanation:

We need to find the cost of a bottle of soap. We divide the cost by the number of bottles

$9.12/6 = $1.52 per bottle

We also need to find the cost for a sponge

$5.00/4 = $1.25 per sponge

We want to find the total cost of 2 bottles of soap and 3 sponges

cost = 2 * 1.52 + 3 * 1.25

= 3.04 + 3.75

= 6.79

User Jkyoutsey
by
8.5k points