191k views
4 votes
Jamal is shopping with a gift card he received for his birthday. After he purchases two T- shirts the gift card balance has dropped from $50 top $20.02. What is the unit rate of the cost per T- shirt?

User Chandsie
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

14.99

Explanation:

20.02=50-2t

20.02-50= -2t

-29.98= -2t


User Gordon Allocman
by
4.5k points