100k views
4 votes
Please give a step by step explanation if you can since I don't understand this.

Please give a step by step explanation if you can since I don't understand this.-example-1
User Frenchie
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The red grapefruit.

Explanation:

Let's think for a moment about what the equation
y=2x represents. For any value of x, our y is going to be double that. What do our y and our x represent, then? We're told that y represents the cost of the red grapefruit, and that x is the weight of that grapefruit in pounds. What our equation then tells us is that the cost (in dollars) of red grapefruit is always twice as much as its weight.

What about the pink grapefruit? Instead of an equation, we're given a line on a coordinate grid. Let's see if we can find a pattern here. The y axis is still cost, and the x axis is still weight. We see at the very beginning that when x = 0, y = 0 too. Finding a few more points, we can see that when x = 1, y = 1; when x = 2, y = 2; and when x = 3, y = 3. This pattern continues, and we can capture it with the equation
y=x.

Comparing the two equations
y=2x (red grapefruit) and
y=x(pink grapefruit) we can see that the cost of red grapefruit grows twice as fast as pink grapefruit. To see which one costs more per pound, we can simply set x = 1 to find that red grapefruit costs
y=2(1)=\$2 per pound, while pink grapefruit costs
y=\$1 per pound, and since
\$2>\$1, the red grapefruit costs more.

User MattD
by
5.5k points
2 votes

Answer:

Red grapefruit costs more per pound.

Explanation:

Red grapefruit

y =2x

This is in the form y= mx+b where m is the slope and b is the y intercept

The cost per pound is the slope, which is 2

The cost per pound is $2


Pink grapefruit

We need to find the slope

We have 2 points (0,0) and (4,4)

m = (y2-y1)/(x2-x1)

= (4-0)/(4-0)

=4/4

= 1

The slope is 1

The cost per pound is $1


User Thalia
by
6.1k points