Answer: $0.43
Explanation:
Unit rate is how much each pen costs.
If the total amount is $1.29 for all three pens, then the price for one pen should be calculated by 1.29/3, therefore, the answer is $0.43
Answer:
$.43 per pen
To find the unit rate, we take the price of the pens and divide by the number of pens
$1.29/3
6.0m questions
7.9m answers