21.8k views
3 votes
Find the unit rate off $1.29 for 3pens

2 Answers

4 votes

Answer: $0.43


Explanation:

Unit rate is how much each pen costs.

If the total amount is $1.29 for all three pens, then the price for one pen should be calculated by 1.29/3, therefore, the answer is $0.43


User Oleksa
by
5.6k points
2 votes

Answer:

$.43 per pen

Explanation:

To find the unit rate, we take the price of the pens and divide by the number of pens

$1.29/3

$.43 per pen

User Sdexp
by
5.3k points