7.2k views
3 votes
a 2700-ohm reisstor in an electric circuit draws a current of 2.4 milliamperes. the total charge that passes through the reisitor in 15 seconds is

1 Answer

1 vote
R = 2700 ohm
I = 2.4 mA = 2.4 × 10^(-3) A
I = Q/t
Q = I × t = 2.4 × 10^(-3) × 15 s = 36 C
User Idleherb
by
7.3k points