Answer:
$377,358.49
Explanation:
Let, the actual sales = $X
Given total sales amount including 6% of sales tax = $400,000
Therefore, (X+6% of X)= $400,000
⇒(X+X·6÷100)= $400,000
⇒(X+0.06X)= $400,000
⇒ 1.06X= $400,000
∴ X= $400,000÷ 1.06 = $ 377,358.49
Hence, the actual sales = $ 377,358.49