3.3k views
5 votes
A gallon of milk costs $5.12. What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of milk? There are 128 ounces in 1 gallon.

User Utogaria
by
5.5k points

2 Answers

3 votes
The answer to your question is $.32
User H S W
by
5.8k points
4 votes

Answer:

$.32

Explanation:

To find the unit price, we take the cost and divide by the units. We will take the cost and divide by 128 ounces since that is how many ounces in a gallon.

$5.12 / 128 ounces

$.04 per ounce

I need to find the price of an 8 ounce glass of milk, so I multiply by 8 ounces

$.04 per ounce * 8 ounces = $.32

My 8 ounce glass of mile costs $.32

User Rohan Bhatia
by
5.6k points