71.3k views
1 vote
what is the unit price of 16 and 12.29, 32 and 19.98, and 128 and 34.99 (it would be really helpful to know thanks) show work

1 Answer

3 votes

Answer:

The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.

Explanation:

The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.

$12.29/16 = $0.77 per unit

$19.98/32 = $0.62 per unit

$34.99/128 = $0.27 per unit

User Shongsu
by
8.2k points

No related questions found