170k views
5 votes
The surface area of a cube is 18 3/8 m square. Find its volume.

User Whereisleo
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:


5(23)/(64)\approx 5.36 cubic meters.

Explanation:

We have been given that the surface area of a cube is
18(3)/(8) square meters and we are asked to find the volume of the cube.

Since we know that surface area of a cube with each edge equals a units is:


\text{Total surface area of cube}=6a^2

Let us find length of each edge using surface area formula.


18(3)/(8)=6a^2

Let us convert our given area into mixed fraction.


(147)/(8)=6a^2

Upon dividing both sides of our equation by 6 we will get,


(147)/(8*6)=a^2


(147)/(48)=a^2

Upon taking square root of both sides we will get,


(7√(3))/(4√(3))=a


(7)/(4)=a

Now we will use volume of cube formula with each side length 'a'.


\text{Volume of cube}=a^3


\text{Volume of cube}=((7)/(4))^3


\text{Volume of cube}=(343)/(64)


\text{Volume of cube}=5(23)/(64)


\text{Volume of cube}=5.359375\approx 5.36

Therefore, the volume of cube will be
5(23)/(64) cubic meters.





User Slymore
by
7.2k points