33.5k views
3 votes
Rod smokes 1 1/2 packs of cigarettes per day. Rod buys cigarettes by the carton. There are ten packs of cigarettes in each carton. If Rod pays $35.80 per carton, how much does it cost him for each day of smoking?

2 Answers

0 votes
A) his health
B) around 5.38
User Gameplay
by
5.6k points
6 votes

Answer:

It costs Rod $5.37 per day to smoke.

Explanation:

If a carton costs 35.80 and there are 10 packs per carton

$35.80 /10 = 3.58 per pack

Rod smokes 1.5 packs per day

1.5 * 3.58 = $5.37

It costs Rod $5.37 per day to smoke.

User Nirvanaswap
by
5.6k points