140k views
0 votes
Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags. The 120g bags are ?1.49 each. The loose sweets are ?0.89 for 100g. By calculating the price per gram, determine which is better value.

User Finn Bear
by
5.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The loose sweets at ?0.89 for 100 g.


Explanation:

First, calculate the price per gram. You do this by dividing the price by the grams.

?1.49 / 120 g = 1.49 / 120 = 0.0124 (4 dp)

Because the answer was very long, I have rounded it to 4 decimal places (4 dp).

?0.89 / 100 g = 0.89 / 100 = 0.0089

Next, you must calculate both pre-packed and loose sweets to the same weight. I am calculating them both to 100 g.

0.0124 x 100 = 1.24

0.0089 x 100 = 0.89

Finally, the cheapest product for 100 g will be the better value. In this case, it is the loose sweets.






User Mukesh Rana
by
5.8k points