57.2k views
20 votes
A sample of carbon dioxide gas collected at a pressure of 0.611 atm and a temperature of 300. K is found to occupy a volume of 868 mL. How many Moles of CO2 gas are in the sample? ___ mol

User Janpeter
by
8.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.02mol

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Pressure = 0.611atm

Temperature = 300K

Volume = 868mL = 0.868L

Unknown:

Number of moles of CO₂ = ?

Solution:

To solve this problem, we use the ideal gas law:

PV = nRT

P is the pressure

V is the volume

n is the number of moles

R is the gas constant = 0.082atmdm³mol⁻¹K⁻¹

T is the temperature

n =
(PV)/(RT) =
(0.611 x 0.868)/(0.082 x 300) = 0.02mol

User Giorgio Borgo
by
7.3k points