Answer:
For the first one, divide the price by the number of pounds to get price per pound.
$8.75/2.5 lbs = $3.5/lb
$9.75/3 lbs = $3.25/lb
Then take the difference $3.5 - $3.25 = $0.25 Same thing for the 2nd one. Divide $12.35/11
If you had 10 lbs, at $1.54 per pound..........
Would be over $15, so 11 pounds would be even more. The other prices would cost even
Soooooooo...... answer is $1.12
Explanation:
Erm...the explanation is sorta in the answer E...
Hope this helps!!!
~Mia