227k views
1 vote
What is the unit price of 3 gallons of juice for 6.99

1 Answer

3 votes

Answer:

The unit price is $2.33 per gallon

Explanation:

To find the unit price, we take the price and divide by the amount

$6.99 / 3 gallons

$2.33 per gallon

The unit price is $2.33 per gallon

User Jake Pearson
by
5.9k points