138k views
4 votes
How much will you save per lb, by buying the least expensive? Round to the nearest cent. 2.5 lbs for $8.75 or 3 pounds for $9.75.

2 Answers

2 votes

Answer:

0.25

Explanation:

User Eswar Yaganti
by
7.8k points
4 votes

Answer:

$0.25 per pound.

Explanation:

Let us find unit rate for both quantities.


\text{Price per pound}=\frac{8.75\text{ dollars}}{2.5\text{ pound}}


\text{Price per pound}=3.5\frac{\text{ dollars}}{\text{ pound}}

Therefore, cost of per pound for first given rate is $3.5.

Now let us find unit rate for second quantity.


\text{Price per pound}=\frac{9.75\text{ dollars}}{3\text{ pound}}


\text{Price per pound}=3.25\frac{\text{ dollars}}{\text{ pound}}

We can see that price for second quantity is less than 1st. To find the savings per pound we will subtract 3.25 from 3.5.


\text{Savings per pound}=3.50-3.25


\text{Savings per pound}=0.25

Therefore, we will save $0.25 per pound by buying the least expensive.

User Iago Bruno
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories