186k views
0 votes
A pack of gum costs 75 cents. That is 3 cents less than three times what the pack cost 20 years ago. Write an equation that could be used to find the cost of the gum 20 years ago.

1 Answer

2 votes

Answer:

22 cents

Explanation:

Dividing 75 by 3 gets you 25. "Less than" as in subtracting, so subtract 3 from 25 and you get 22.

User MrEricSir
by
5.2k points