9.7k views
1 vote
What is the area of a sector with a central angle of 2π7 radians and a diameter of 40.6 mm?

Use 3.14 for π and round your answer to the nearest hundredth.


Enter your answer as a decimal in the box.

1 Answer

5 votes

Answer:

184.85 square mm

Explanation:

The area of a sector of a circle is
(1)/(2) r^(2) \theta, where r is the radius and
\theta is the angle in radians subtended by the arc at the centre of the circle.

Since, diameter = 40.6 mm

So, radius(r)=20.3 mm and
\theta=
(2 \pi)/(7) radians

So, area of sector=
(1)/(2) r^(2) \theta

=
(1)/(2) (20.3)^2 ((2 * 3.14)/(7))

=184.85 square mm

User Philipp Serfling
by
7.7k points