155k views
2 votes
A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.

User Nidal
by
5.5k points

1 Answer

13 votes

Answer:

The cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

Explanation:

The shape of a pie is circular.

The area of a circle (pie) = πr²

From the question ,

Diameter = 12 inches

Radius = Diameter/2

Radius = 12 inches/2

Radius = 6 inches.

Hence, the area of the pie = π × 6²

= 113.09733553 square inches

A pie costs $12.55

The cost per square inches of the pie is calculated as:

113.09733553 square inches = $12.55

1 square inch = $x

Cross Multiply

113.09733553x = $12.55

x = $12.55/113.09733553

x = $0.1109663631

Approximately

x = $0.111

Therefore, the cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

User Armynante
by
5.1k points