Answer: The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
Explanation:
Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
hope it helps! :)