120k views
3 votes
Simple Math Question Please Help.

If a radioactive substance with a mass of 64 grams decays at a rate of 25% every hour modeled by the equation m(x) = 64(0.75)x then how many grams will remain in 3 hours?

1 Answer

5 votes

Answer: 27 grams

Explanation:

m(x) = 64(0.75)ˣ

m(3) = 64(0.75)³

= 64(.421875)

= 27

User Grhm
by
8.1k points