54.2k views
2 votes
Matthew can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.85 or a 15-ounce jar of salsa for $5.65. Which jar is the best buy and what is the unit rate?

1 Answer

7 votes

Answer:

The $2.85 jar is the better buy.

Explanation:


Start by finding the two separate unit rates. Then compare them:

$2.85

---------- = $0.36/oz

8 oz

$5.65.

----------- = $0.38/oz

15 oz


The $2.85 jar is the better buy, as its unit cost is lower.




User OghmaOsiris
by
8.1k points

No related questions found