106k views
6 votes
Sarah paid $3.84 for 32 ounces of carrots. Sue paid $5.20 for 40 ounces of carrots. Who paid less per ounce

2 Answers

7 votes

Answer:

Sarah paid less

Explanation:

Sarah: $3.84 / 32 oz = $0.12 (she paid 12 cents per ounce)

Sue: $5.20 / 40 oz = $0.13 (She paid 13 cents per ounce)

So Sarah paid less.

User Pedriyoo
by
7.4k points
2 votes

Answer:

Sarah

Explanation:

For Sarah

Sarah paid $3.84 for 32 ounces of carrots.

32 ounces = $3.84

1 ounce = x

Cross Multiply

x = $3.84/32

x = $0.12

For Sue

Sue paid $5.20 for 40 ounces of carrots.

40 ounces = $5.20

1 ounce = x

Cross Multiply

x = $5.20/40

x = $0.13

Who paid less per ounce?

Sarah paid less per ounce

User Mattdwen
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.