130k views
5 votes
You pay $2.76 for 6 bagels. what is the unit price?

a) $0.46 per bagel
b)$0.48 per bagel
c)$0.52 per bagel
d)$0.44 per bagel

1 Answer

5 votes

Answer:

a) $0.46 per bagel


Explanation:

When you are looking for a unit price, you have to divide the price in this instance by the amount of items that you have. For example, here you just have to divide $2.76 by 6 to get $0.46.

Hope I could help! :)

User Levi Cole
by
5.5k points