89.4k views
3 votes
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need \$10$10 for 44 apples and 44 oranges. They also need \$12$12 for 66 apples and 66 oranges. We put this information into a system of linear equations. Can we find a unique price for an apple and an orange?

1 Answer

3 votes

Answer: No, we can't find a unique price for an apple and an orange.

Explanation:

Since we have given that

Cost of 4 apples and 4 oranges = $10

Cost of 6 apples and 6 oranges = $12

We need to find the unique price for an apple and an orange.

According to question, our equations will be


4x+4y=\$10\\\\6x+6y=\$12

since it is equation of parallel lines, as


(a_1)/(a_2)=(b_1)/(b_2)\\eq (c_1)/(c_2)\\\\(4)/(4)=(6)/(6)\\eq (10)/(12)

Hence, No, we can't find a unique price for an apple and an orange.

User Cfreear
by
7.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories