166k views
2 votes
I don’t know how to do this! Pack A $125.16 for 12 bars

User Gabbar
by
8.1k points

2 Answers

3 votes
ANSWER: $10.43 for 1 bar

WHY? :

To find the unit rate think of it like this-

$125.16 for 12 bars
$x for 1 bar

12/ 12 = 1

125.16/ 12 = 10.43
User Nique
by
9.1k points
4 votes
Just divide 125.16 with 12 and you will get your answer
User Roberto Ferrer
by
8.0k points

No related questions found