157k views
0 votes
A man bought 8 boxes highlighters, each with 24 highlighter pens inside, for $9 each box. He sold the highlighters for $1 each. Did he earn money or lose money? How much money did he earn or lose?

User Bruh
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The man earned money:

Explanation:

$1 x 24 pieces =$24 revenue per box

$24 - $9 = $15 earning per box

$15 x 8 boxes = $120 total earnings

User Xxxmatko
by
7.1k points