menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 10.5 ounce package costs $2.98 a 27.8 ounce package costs $8.99 which is the better deal based on the unit price...
asked
Oct 1, 2019
143k
views
4
votes
A 10.5 ounce package costs $2.98 a 27.8 ounce package costs $8.99 which is the better deal based on the unit price...
Mathematics
middle-school
Jovaughn
asked
by
Jovaughn
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
2.98 ÷ 10.5 = .28
8.99 ÷ 27.8 = .32
The 10.5 ounce package is the better deal. It is 4 cent per ounce less expensive.
Bellots
answered
Oct 7, 2019
by
Bellots
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.9m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org