209k views
5 votes
There is a potential difference of 12 V across a resistor with 0.25 A of current in it. The resistance of the resistor is?

1 Answer

6 votes

Answer:


48 \Omega

Step-by-step explanation:

The resistance of the resistor can be calculated by using Ohm's law:


V=RI

where

V is potential difference across the resistor

I is the current through the resistor

R is the resistance

In this problem, we have


V=12 V


I=0.25 A

So we can re-arrange Ohm's law to calculate the value of the resistance of the resistor:


R=(V)/(I)=(12 V)/(0.25 A)=48 \Omega

User GMB
by
6.4k points