160k views
2 votes
A new car is purchased for 22300 dollars. The value of the car depreciates at 10.25% per year. What will the value of the car be, to the nearest cent, after 6 years?

User VaTo
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer : The value of car will be, $11654.98

Explanation:

Given,

Principle = $22300

Time = 6 years

Rate of depreciation = 10.25 %

Formula used :


A=P(1-(R)/(100))^t

where,

A = amount

P = principle

R = rate of depreciation

T = time

Now put all the given values in the above formula, we get:


A=P(1-(R)/(100))^t


A=\$ 22300(1-(10.25)/(100))^(6)


A=\$ 11654.98

Therefore, the value of car will be, $11654.98

User Akostadinov
by
6.7k points