Question
Julie buys 2kg of apples and 7 kg of pears for £12.70. The pears cost £1.30 per kilogram. What is the price per kilogram of the apples?
Answer:
1.80 £
Explanation:
find the price of pears
7kg * 1.30£ = 9.1£
from the total price take away the cost of pears
12.70 - 9.1 = 3.6 £ (price of 2Kg of pears)
3.6 : 2 = 1.80 £ ( cost of 1 Kg of apples)
----------------------------------------------
or you can solve with an expression
12.70 - (7 * 1.3) : 2 =
1.80 £