16.9k views
4 votes
What is the unit price if a dozen rolls cost 3.99?

User Liupeixin
by
7.8k points

2 Answers

4 votes
(hope this helps)

ANSWER :

.33 for 1 roll

STEP BY STEP :

We know that the price of 12 rolls is $3.99. To solve this we have to find the unit rate, or the price of each roll. Divide each number by 12. ⇩

$3.99 price / 12 rolls

Divided by 12⇩

~ .33 cents / 1 roll


User Wolfsgang
by
7.3k points
2 votes

Answer:

$.33 cents per roll

Explanation:

a dozen rolls are 12 rolls

To find the unit prices, take the price and divide by the number of rolls.

$3.99/12

$.3325

But this is money so we round to the nearest cent

$.33 cents per roll

User Manas Saxena
by
8.1k points

No related questions found