Answer:
t = 3.3 s and V = 15 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Distance covered by the car, d = 50 m
Initial speed, u = 5 m/s
Final speed, v = 25 m/s
Firstly we can find the acceleration of the car using third equation of motion. i.e.

Let t is the time taken by the car to occur this.

Let v is the average velocity of the car. It can be calculated as follows :

So, the time taken by the car to occur this is 3.3 seconds and the average velocity of the car is 15 m/s.