Answer:
18 seconds
Explanation:
according to the question
-16t²+5184=0 (0 because when the height is 0 the ball will hit the ground)
-16t²=-5184
t²=-5184/-16
t²=324
t=√324
t=18
7.8m questions
10.5m answers