183k views
2 votes
At the produce counter, 71⁄5 pounds of seedless grapes cost $12.89. How much would 3 pounds cost? A. $3.58 B. $5.16 C. $1.79 D. $5.37

User Pong
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

D. $5.37

Explanation:

We need to figure out how much grapes cost per pound

Change the mixed number to an improper fraction

7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5

$12.89 / 36/5

Copy dot flip

12.89 * 5/36 = 1.79 per lb

If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3

3 lbs * $1.79 / lb = $5.37

User Phil P
by
8.8k points