menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50 philip says the unit cost is 2/2.50=0.80 per pound explain his error
asked
Jan 11, 2019
170k
views
3
votes
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50 philip says the unit cost is 2/2.50=0.80 per pound explain his error
Mathematics
high-school
Ezra Hoch
asked
by
Ezra Hoch
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
He did not calculate correctly.
MohitC
answered
Jan 15, 2019
by
MohitC
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 12, 2016
206k
views
A two pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 =$0.80 per pound. Explain his error
Dave Johansen
asked
May 12, 2016
by
Dave Johansen
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
206k
views
asked
Oct 26, 2017
185k
views
a 2-pound box of spaghetti costs $2.50. philip says the unit cost is 2/2.50=$0.80 per pound.explain his erro
StefanLdhl
asked
Oct 26, 2017
by
StefanLdhl
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
185k
views
asked
Nov 7, 2017
192k
views
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 over 250 = $0.80 per pound. Explain his error
Miko Kronn
asked
Nov 7, 2017
by
Miko Kronn
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org