54.6k views
2 votes
Yuki bought a pound of confetti for \$12$12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 1616 ounces in 11 pound.

User Ostecke
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

We have been given that Yuki bought a pound of confetti for $12.

To find the price of per ounce of confetti, we will divide the total price of 1 pound confetti by number of ounces in 1 pound.

1 pound = 16 ounces.

Let us divide 12 by 16 to find the price of confetti per ounce.


\text{Price of per ounce confetti}=(12)/(16)


\text{Price of per ounce confetti}=(3)/(4)


\text{Price of per ounce confetti}=0.75

Therefore, the price of per ounce confetti is $0.75.


User GoldenJoe
by
5.8k points